money-256282__340

Zmiana w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych zakłada, że każdy przedsiębiorca będzie w posiadaniu swojego indywidualnego rachunku, na który będzie przekazywał swoje należności. Dowiedz się jak to będzie wyglądało, czy pracodawcy w związku z tym będą mieli jakieś dodatkowe obowiązki związanie z wprowadzanymi zmianami?

       W chwili obecnej składki na ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz Fundusz Emerytur Pomostowych są wpłacane na cztery odrębne konta bankowe. Przedsiębiorca musi w każdym miesiącu dokonywać kilku wpłat na różne konta bankowe posługując się przy tym odrębnymi dokumentami  płatniczymi. Myślę, że obowiązek taki jest dla podatnika nie tyle kosztowny, co czasochłonny. Składki trafiają na rachunek przeznaczony dla jednego funduszu, co okazuje się problematyczną sprawą w przypadku, kiedy podatnik pomyli się przy wprowadzaniu płatności i poda nieprawidłowy identyfikator. W takiej sytuacji trzeba wprowadzić działanie wyjaśniające od kogo dana wpłata pochodzi, a podatnik niestety musi napisać pismo wyjaśniające pomyłkę.

Od 01.01.2018 roku jedno konto będzie przypisane dla jednego podatnika, dlatego to numer konta będzie identyfikatorem płatnika i nie będzie już problemu z uzgodnieniem od kogo dana wpłata pochodzi. Po zmianach, ZUS będzie miał za zadanie rozdysponowanie środków między poszczególne fundusze oraz ich dysponentów. Będzie to realizowane w oparciu o algorytm podziału wpłaty na określone tytuły. W dalszej kolejności nastąpi zaksięgowanie wyliczonych wartości na koncie płatnika składek.

Numer indywidualny rachunku składkowego będzie generowany niezwłocznie po utworzeniu konta płatnika składek dla nowego płatnika, a następnie przekazywany  pocztą lub za pośrednictwem profilu płatnika składek na platformie PUE ZUS. Zakład Ubezpieczeń Społecznych powinien również wygenerować numery indywidualnych rachunków składkowych dla zarejestrowanych już obecnie płatników składek, a także poinformować ich o tych numerach do końca 2017 r. W przypadku nieotrzymania od ZUS informacji o numerze indywidualnego rachunku składkowego do 31 grudnia 2017 r., ustawa nowelizująca nakłada na płatników składek obowiązek zwrócenia się do terenowej jednostki organizacyjnej ZUS o przekazanie stosownej informacji.

Ponadto ustawa przewiduje wprowadzenie ułatwień dla płatników składek w kwestii wydawania przez ZUS zaświadczeń o niezaleganiu z wpłatami przez zrównanie – pod względem prawnym – zaświadczeń wydawanych w postaci papierowej i wydruków elektronicznych samodzielnie wygenerowanych przez płatnika z systemów elektronicznych ZUS. Zmiany również odnoszą się do zasad zaliczania wpłat na koncie – pierwsze będą zaspokajane najstarsze zaległości w składkach.

Według mnie wprowadzone zmiany będą korzystne zarówno dla ZUS-u jak i samych płatników. Zapewne obie strony powinny zaoszczędzić dużo cennego czasu i pracy.

Z poważaniem,

Iwona Biesaga