Kasy fiskalne 2017 – dla kogo obowiązek

W 2017 roku nie będzie istotnych zmian dla podatników w zakresie obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących. Uzasadnieniem dla takiego podejścia jest fakt, iż resort finansów planuje przeprowadzić modernizację całego systemu kas fiskalnych w 2018 roku. W związku z tym na ten rok nie zaplanowano żadnej rewolucji.

 

Bez zmian zatem pozostaje kryterium wysokości obrotu, tzn. 20 tysięcy zł dla podatników którzy już prowadzą działalność gospodarczą, jak i dla tych, którzy taką działalność rozpoczną w ciągu roku. Przyjmując dla tych drugich oczywiście proporcję w zależności od tego kiedy taką działalność rozpoczną.

Nie ma większych zmian w zakresie świadczenia usług, co do których nie ma zwolnień z obowiązku ewidencjonowania przy użyciu kasy fiskalnej.

 

Obowiązkowo musimy mieć kasę fiskalną dla:

a) przewozów pasażerskich w samochodowej komunikacji, z wyłączeniem przewozów wymienionych w poz. 15 i 16 załącznika do rozporządzenia,

b) przewozu osób oraz ich bagażu podręcznego taksówkami,

c) naprawy pojazdów silnikowych oraz motorowerów (w tym naprawy opon, ich zakładania, bieżnikowania i regenerowania),

d) w zakresie wymiany opon lub kół dla pojazdów silnikowych oraz motorowerów,

e) w zakresie badań i przeglądów technicznych pojazdów,

f) w zakresie opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów, z wyłączeniem usług świadczonych przez osoby wymienione w poz. 51 załącznika do rozporządzenia,

g) prawniczych, z wyłączeniem usług określonych w poz. 28 załącznika do rozporządzenia,

h) doradztwa podatkowego,

i) związanych z wyżywieniem (PKWiU 56), wyłącznie:

– świadczonych przez stacjonarne placówki gastronomiczne, w tym również sezonowo, oraz

– usług przygotowywania żywności dla odbiorców zewnętrznych (catering),

j) fryzjerskich, kosmetycznych i kosmetologicznych.

 

Zmiany

Projekt rozporządzenia, które ma obowiązywać od 01.01.2017 r. daje możliwość skorzystania ze zwolnienia z obowiązku stosowania kas fiskalnych w zakresie świadczenia usług:

– opieki medycznej świadczonej przez lekarzy i lekarzy dentystów,

– prawniczych (z wyjątkiem czynności notarialnych),

– doradztwa podatkowego.

 

Pod warunkiem jednak, że zapłata zostanie w całości dokonana za pośrednictwem poczty, banku lub spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, a z ewidencji i dowodów dokumentujących zapłatę jednoznacznie wynika, jakiej konkretnie czynności dotyczyła. Przy czym konieczne jest upoważnienie banku prowadzącego rachunek do przekazywania organom podatkowym lub organom kontroli skarbowej informacji o wszystkich transakcjach dokonywanych na tym rachunku.  Upoważnienie takie należy przygotować w dwóch egzemplarzach. Jeden trzeba złożyć w banku w którym jest prowadzony rachunek, drugi egzemplarz trzeba przesłać do właściwego urzędu skarbowego. Warunek dość interesujący, z punktu widzenia oczywiście urzędów skarbowych, nie jestem pewna czy znajdzie duże zainteresowanie wśród podatników.

 

Kolejną zmianą jest dodanie zwolnienia z obowiązku rejestrowania na kasie fiskalnej przychodów z tyt. świadczenia usługi opieki medycznej oraz usługi masażu, pod warunkiem, że będą one wykonywane osobiście przez osoby niewidome, posiadające orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, które prowadzą samodzielnie działalność gospodarczą i nie zatrudniają pracowników.

Zmiany wprowadzane przez obecny projekt są „kosmetyczne”. Prawdziwa reorganizacja ewidencji sprzedaży przy użyciu kas fiskalnych czeka nas w 2018 r. Przedstawiony przez ministra rozwoju w sierpniu 2016 projekt zmian dotyczący wymagań technicznych dla kas fiskalnych zrewolucjonizuje cały proces rejestracji sprzedaży. Nastąpi cyfryzacja zarówno dokumentów jak i raportów fiskalnych, a także transmisji online danych z kas fiskalnych do centralnej bazy danych.

 

Masz wątpliwości jak rozpocząć własną działalność, czy masz obowiązek zakupu kasy fiskalnej? Zapraszamy. Doradzimy Ci bezpłatnie!

Masz pytania? Chcesz dowiedzieć się więcej?

Skontaktuj się z nami pod nr tel.: 77 414 20 38, 517 398 578.

Lub napisz na e-mail:  kontakt@proconsilio.pl