Podatek od spadku – kiedy przysługuje nam pełne zwolnienie?

Generalnie obowiązuje zasada, że nabycie spadku wiąże się z obowiązkiem zapłaty podatku od spadków i darowizn. Warto jednak wiedzieć, że ustawodawca daje nam szereg zwolnień z tego podatku. Jedno z takich zwolnień, a dokładnie zwolnienie z jakiego może skorzystać rodzina spadkodawcy omówimy w tym artykule.

 

W sytuacji gdy w drodze spadku prawa majątkowe lub rzeczy nabywa najbliższa rodzina czyli: małżonek, dzieci, wnuki, rodzice, dziadkowie, pasierb, rodzeństwo, ojczym czy macocha, to nabywca spadku może skorzystać z całkowitego zwolnienia od podatku od spadku i darowizn. Zwolnienie to nie dotyczy otrzymanych spadków, jeśli zgon spadkodawcy nastąpił przed 01.01.2007 r.

Aby skorzystać z tego zwolnienia należy spełnić określony w ustawie warunek polegający na zgłoszeniu właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego fakt nabycia spadku na formularzu SD-Z2. Wykazujemy tam odrębnie wszystkie składniki majątkowe jakie nabyliśmy w drodze spadku. Na złożenie deklaracji SD-Z2 mamy 6 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia sądu, który stwierdził nabycie spadku lub zarejestrowania aktu poświadczenia dziedziczenia przez notariusza, w zależności na którą z tych form zdecydowaliśmy po śmierci spadkodawcy.

 

WAŻNA INFORMACJA: W celu skorzystania ze zwolnienia od podatku każdy kto jest spadkobiercą składa odrębne zgłoszenie.

W deklaracji SD-Z2 wykazujemy cały otrzymany w drodze spadku majątek, a więc wypisujemy dokładnie wszystkie nieruchomości, prawa majątkowe, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego, gospodarstwo rolne, środki pieniężne, samochody, itp. W przypadku nieruchomości wskazujemy powierzchnię budynków, mieszkań czy gruntów, musimy również wskazać księgę wieczystą, o ile została założona. W deklaracji należy również wskazać jaki przypadł udział w odziedziczonym majątku danemu spadkobiercy, oraz samodzielnie określić wartość rynkową poszczególnych praw majątkowych oraz nabytych rzeczy.

Nie mamy obowiązku zgłoszenia spadku, gdy wartość rynkowa nabytego majątku nie przekracza kwoty wolnej od podatku – obecnie do kwoty 9637 zł. Należy przy tym uwzględnić zasadę kumulacji wartości majątku nabytego ostatnio od tej samej osoby i w okresie 5 lat poprzedzających nabycie spadku.

 

WAŻNA INFORMACJA: Jeżeli nabycie majątku w drodze spadku nie zostanie zgłoszone we wskazanym terminie, wówczas tracimy prawo do zwolnienia z podatku od spadku i cały otrzymany majątek należy opodatkować na zasadach określonych dla I grupy podatkowej.

Odstępstwem od tej zasady jest przypadek, gdy spadkobierca z jakiegoś powodu dowiedział się o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych po upływie sześciu miesięcy od dnia powstania obowiązku podatkowego – wówczas zwolnienie stosuje się, gdy zgłosi te rzeczy lub prawa majątkowe naczelnikowi urzędu skarbowego nie później niż w terminie 6 miesięcy od dnia, w którym dowiedział się o ich nabyciu, oraz uprawdopodobni fakt późniejszego powzięcia wiadomości o ich nabyciu.

 

Wszystkie te formalności warto załatwić tak szybko jak jest to możliwe, z uwagi na to by nie przegapić terminu 6 miesięcy na złożenie prawidłowej deklaracji SD-Z2 w urzędzie skarbowym, dzięki czemu unikniemy płacenia podatku od otrzymanego spadku. Zdarza się bowiem, że będąc przekonanym o tym jak jest dużo czasu na wykonanie tego obowiązku, w natłoku codziennych spraw łatwo po prostu przegapić ten termin, a niestety nie ma możliwości by go ponownie przywrócić.

Zapraszamy do naszego biura rachunkowego Kierunek Zysk w Grodkowie, przy ul. Rynek 12. Macie swoje pomysły, problemy, które chcielibyście omówić? Chcielibyście porozmawiać o Waszym biznesie? Skontaktuj się z nami pod nr tel.: 77 414 20 38 lub napisz na e-mail: kontakt@proconsilio.pl.

 

Serdecznie zapraszamy!

Elżbieta Sobów

Specjalista ds. podatkowych