Rachunek oszczędnościowy- słów kilka

Rachunek oszczędnościowy- słów kilka

 

Jeśli zdecydowaliśmy, że warto oszczędzać, to trzeba wybrać sposób w jaki to zrobimy.

Wiele zależy od wielkości kwoty, którą możemy odłożyć i oczywiście od czasu na jaki chcemy ją zainwestować. Zdecydowana większość Polaków deklaruje, że posiada konto bankowe (osobiste, tzw. ROR). Tutaj wpływają dochody z tytułu wynagrodzenia czy innych źródeł. Stąd regulujemy zobowiązania wykonując przelewy (za gaz, prąd, czynsz, itp.) lub robi to za nas bank, jeśli złożymy zlecenie stałe na wykonywanie takich przelewów. Bank oferuje nam całodobowy dostęp do rachunku – czyli naszych pieniędzy za pośrednictwem karty, Internetu czy telefonu. Wypłaty z konta mogą być także wykonywane w formie gotówkowej. Prowadzenie takiego konta oczywiście kosztuje nas kilka czy kilkanaście złotych miesięcznie. Do kosztów zaliczyć trzeba opłaty za przelewy, zlecenia stałe, SMS-y autoryzujące przelewy. ROR-y zazwyczaj są nieoprocentowane. Tutaj nic nie zarobimy.

 

Początek nowego roku jest świetnym okresem na wyznaczanie sobie nowych celów. Może tym razem obok nowych wyzwań zawodowych, kolejnej diety czy innych postanowień, znajdzie się miejsce na zaplanowanie odłożenia jakiejś kwoty „na przyszłość”. Najtrudniejszy jest pierwszy krok. Skoro mamy już założone konto osobiste, nic nie stoi na przeszkodzie aby założyć też rachunek oszczędnościowy. Jest on na równi z lokatami bankowymi ulubioną formą oszczędzania Polaków.

 

Jest to rodzaj rachunku przeznaczonego dla osób fizycznych, jest prowadzony przez bank na podstawie umowy o prowadzenie rachunku oszczędnościowego (osobistego). Można go założyć osobiście- odwiedzając oddział banku, ale także przez Internet. To drugie rozwiązanie polecam osobom, które nie przepadają za częstymi wizytami w oddziale. Wystarczy jeden raz pofatygować się do swojego banku, podpisać z nim umowę o świadczenie usług i dostęp do konta w formie elektronicznej, a założenie takiego konta oszczędnościowego będzie bardzo proste. Od tej pory przez Internet będziemy mieć dostęp do swoich kont, a także innych usług będących w ofercie banku. Wtedy od założenia konta oszczędnościowego będą nas dzielić już tylko „trzy kliknięcia myszką”.

 

 

Na rachunku oszczędnościowym warto ulokować tą część dochodów, która zostaje po uregulowaniu comiesięcznych zobowiązań. Rachunek jest rachunkiem a vista- możemy wypłacać środki na żądanie. Trzeba pamiętać, że pierwsza wypłata z tego rachunku jest bezpłatna, a od kolejnych pobierana jest już zazwyczaj prowizja. Ma to nas zniechęcać do częstych wypłat i traktowania rachunku jak rachunku osobistego (ROR-u). Oprocentowanie w postaci odsetek dopisywane jest na koniec każdego miesiąca lub do dnia dokonanej wypłaty. Konto to ma zmienne i niestety niskie oprocentowanie (obecnie do 2% w skali roku). Obecnie stopy procentowe ustalane przez NBP pozostają na rekordowo niskim poziomie, co niekorzystnie przekłada się na oprocentowanie kont oszczędnościowych. Nie pocieszy oszczędzających w ten sposób fakt, że nic nie wskazuje na to, aby miało się to zmienić w najbliższej przyszłości. Wprawdzie założenie takiego konta jest za darmo, to już jego prowadzenie, niekoniecznie. Banki walcząc o coraz lepsze wyniki finansowe podnoszą (z pozoru niezauważalnie) wszelkiego rodzaju opłaty i prowizje. Obecnie coraz częściej prowadzenie takiego konta kosztuje przynajmniej złotówkę.

 

Przeglądając oferty banków w Internecie, można znaleźć konta oszczędnościowe nieco wyżej oprocentowane. Jest to zazwyczaj oferta skierowana do nowego klienta. Wyższe oprocentowanie gwarantują nam tylko na pierwsze 3 m-ce, a i to jest osiągalne dopiero wtedy, gdy zdecydujemy założyć tam konto osobiste. Oczywiście można pobawić się w taką wędrówkę po bankach, założyć konto osobiste, koto oszczędnościowe na 3 m-ce, tylko po to, żeby zdobyć to nieco wyższe oprocentowanie, po tym okresie- zamknąć obydwa konta i przenieść się do kolejnego banku. Wprawdzie przypomina to zabawę w „kotka i myszkę”, ale … czegóż się nie robi dla pieniędzy. Można i tak.

 

Jeśli chcieliby Państwo rozpocząć działalność gospodarczą zapraszamy do naszego biura rachunkowego Kierunek Zysk w Grodkowie, przy ul. Rynek 12. Pomożemy przy wypełnianiu wniosku  CEIDG do urzędu gminy, pomożemy wybrać najlepszą formę opodatkowania.  Macie swoje pomysły, problemy, które chcielibyście omówić? Zapraszamy,  nr tel.: 77 414 20 38 lub e-mail: kontakt@proconsilio.pl.

 

Bernadeta Najda