Sprzedaż przez Internet – czy to już najwyższa pora założyć firmę?

W dobie Internetu, smartfonów i licznych portali społecznościowych nie wyobrażamy już sobie sytuacji, w której nie możemy kupić czegoś przez Internet. Internet spowodował olbrzymią rewolucję w świecie handlu i o tym na pewno nikogo przekonywać nie trzeba. Można sobie nawet zadać pytanie czego Internet nie zmienił, skoro już nawet kontakty między przyjaciółmi często opierają się na dyskusjach na portalach społecznościowych. Tak jak wiele innych zalet i jednocześnie możliwości oferowanych nam w sieci, zakupy online na przestrzeni ostatnich lat stały się już oczywistą oczywistością. W związku z tym, skoro są kupujący, nie może zabraknąć też sprzedających. Jak dołączyć do grona sprzedających, żeby nie narazić się na przykre konsekwencje podatkowe? Na to pytanie odpowiada specjalista ds. podatków Katarzyna Krawczyk z biura rachunkowego Kierunek Zysk z Grodkowa.

Obecnie zdecydowana większość sklepów i hurtowni oferuje możliwość zamówienia swoich towarów w sklepach online. Kilka kliknięć na stronie internetowej, szybki przelew i już czekamy na nasz towar, a jeśli kurier nie dostarczy paczki już następnego dnia, to już zaczynamy się nawet niecierpliwić. Towary i produkty chcemy zamawiać i otrzymywać w ekspresowym tempie, nie tracąc na to długich godzin na dojazd do centrów handlowych i ich „zwiedzanie”. Portale aukcyjne i ogłoszeniowe wręcz pękają w szwach od ilości ogłoszeń. Mnóstwo jest sprzedających oferujących swoje produkty w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Nie mniej jest też tych, którzy takiej działalności nie prowadzą, a jednak sprzedaży dokonują. Często takie sytuacje mają miejsce gdy oferowane produkty są na przykład efektem własnych pasji i pracy własnych rąk. Wszelkie rękodzieła cieszą się sporym zainteresowaniem i jest to świetny sposób by połączyć swoją pasję z dodatkowym źródłem dochodów. Planując korzystanie z takiego źródła dochodów warto najpierw zastanowić się nad ewentualnymi konsekwencjami, które mogą nas niemiło zaskoczyć jeżeli odpowiednio nie przygotujemy się do tematu sprzedaży online.

Warto jest pamiętać, że zgodnie z przepisami podatkowymi zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa […] wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły jest już nazywana działalnością gospodarczą, i w związku z tym należy ją zarejestrować. Systematyczna i ciągła sprzedaż produktów lub nabytych w celu odsprzedaży towarów wprost wpisuje się w definicję działalności gospodarczej. I nie ma tutaj tak naprawdę różnicy czy sprzedaży dokonujemy przez Internet, na targowisku czy „w zaciszu” własnego domu. Czasem może się wydawać, że wystawienie na sprzedaż kilku czy kilkunastu sztuk produktów w jakiejś grupie na portalu społecznościowym nie naraża nas na ryzyko „znalezienia nas” przez Urząd Skarbowy. Nic bardziej mylnego. Wystarczy kilka minut albo nawet sekund, żeby zlokalizować w Internecie ogłoszenia, a następnie sprawdzić czy dana osoba prowadzi działalność gospodarczą. Często na takich portalach oferowane są również usługi, i ich tak samo dotyczy definicja działalności gospodarczej, a więc i konieczność jej zarejestrowania. Oczywiście czasami zdarza się okazjonalna sprzedaż, której nie mamy zamiaru prowadzić systematycznie, ciągle, ani na większą skalę. Czasem wystawia się na sprzedaż nietrafiony prezent, ubranie w nieodpowiednim rozmiarze, raz na kilka lat pewnie i samochód. Sprzedaż okazjonalna nie musi odbywać się w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, ale należy pamiętać, że granica pomiędzy sprzedażą tzw. okazjonalną a systematyczna i ciągła jest naprawdę cienka i daje bardzo duże pole do dyskusji.

Osiąganie przychodów, które powinny być osiągane w ramach prowadzonej firmy, a nie są bo firmy nie zarejestrowano, jest karane. Brak zarejestrowanej działalności przekłada się na brak płacenia podatku VAT, podatku dochodowego, brak kasy fiskalnej, ewidencji księgowych i oczywiście nieopłacanie składek ZUS. Każdy z ww. aspektów naraża Was na ogromne i niestety przykre konsekwencje w postaci grzywny, których sumę ciężko oszacować bez znajomości skali Waszej działalności. Można powiedzieć, że przez brak zarejestrowanej działalności gospodarczej popełnia się już przynajmniej 5 wykroczeń, a każde z nich podlega określonym przepisom, a co za tym idzie również karom.

W przypadku wyżej wspomnianego rękodzieła często teraz nazywanego handmade warto zauważyć, że wykonywanie prac na sprzedaż jest produkcją, a więc działalnością wytwórczą, a nie tak jak mogłoby się wydawać działalnością artystyczną. Oczywiście na założeniu działalności gospodarczej nie kończą się obowiązki sprzedawcy. Od sprzedaży należy bowiem odprowadzić podatki oraz z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej odpowiednią wysokość składek ZUS.

Kwoty składek ZUS i stawki podatku mogą się różnić w zależności od indywidualnej sytuacji każdej osoby. Przez pierwsze 2 lata prowadzenia działalności część początkujących przedsiębiorców może liczyć na płacenie składek ZUS w obniżonych kwotach. Od każdej zasady są jednak wyjątki więc każda sytuacja musi być rozważana indywidualnie. Tak samo jest z wyborem najkorzystniejszej formy opodatkowania. Na to czy dana forma opodatkowania będzie najkorzystniejsza dla Twojej działalności składa się wiele czynników, jak np. rodzaj sprzedawanych usług lub produktów, skala tej działalności, sprzedaż jedynie w kraju lub również za granicami Polski, itp.

Warto jest w tych sprawach porozumieć się z dobrym biurem rachunkowym, które podpowie najkorzystniejsze dla danej osoby rozwiązanie, i do tego zachęcam. Jeżeli masz wątpliwości czy powinieneś założyć działalność gospodarczą, w jakiej formie prawnej, jaką formę opodatkowania wybrać i jak prawidłowo zgłosić się do ZUS, zapraszamy do kontaktu z naszym biurem rachunkowym Kierunek Zysk w Grodkowie oraz zapraszamy do skorzystania z naszych usług. Chętnie Ci pomożemy. Zapraszamy do kontaktu drogą mailową pod adresem kontakt@proconsilio.pl lub telefonicznie pod numerem 77 4142038.