W Twoim lokalu stoją automaty do gier? Możesz zapłacić olbrzymią karę!

Od 1 kwietnia 2017 r. wejdzie w życie nowelizacja ustawy o grach hazardowych, która wprowadzi możliwość nałożenia przez urząd celny kary w wysokości 100 tysięcy złotych za nielegalny automat do gier! Kary te będą mogły być nakładane na właścicieli lub najemców lokalu, w którym znajdują się automaty do gier (chodzi oczywiście o automaty niezarejestrowane). Co ważne – kara to 100 tysięcy złotych od każdego automatu, więc sami już możemy obliczyć jaka kara będzie nałożona za 2, 3 lub więcej automatów, które nie zostały zarejestrowane.

 

Na kogo urząd celny może nałożyć takie kary? Do tej pory czyli do marca 2017 r. urząd celny może je nałożyć na osoby lub podmioty, które urządzają gry hazardowe. Nowelizacja ustawy wprowadzi możliwość nałożenia takich kar również na wynajmujących lub wydzierżawiających powierzchnię pod gry na automatach. Mówi o tym nowa treść art. 89 ust. 1 ustawy, w którym czytamy, że karze pieniężnej podlegać będzie m.in.:

  • urządzający gry hazardowe bez koncesji, bez zezwolenia lub wymaganego prawem zgłoszenia,
  • urządzający gdy hazardowe, który posiada koncesję/zezwolenie/zgłoszenie ale narusza ich warunki lub prowadzi gry na automatach do gier, które nie zostały zarejestrowane,
  • posiadacz zależny lokalu (np. użytkownik, najemca, dzierżawca), w którym znajdują się niezarejestrowane automaty do gier i w którym prowadzona jest działalność gastronomiczna, handlowa lub usługowa,
  • posiadacz samoistny lokalu (tj. zazwyczaj właściciel lokalu), w którym znajdują się niezarejestrowane automaty do gier i w którym prowadzona jest działalność gastronomiczna, handlowa lub usługowa, o ile lokal nie jest przedmiotem posiadania zależnego (np. najmu, dzierżawy, itp.),
  • uczestnik gry hazardowej urządzanej bez koncesji, bez zezwolenia lub bez zgłoszenia.

 

Do tej pory urzędy celne miały spore problemy, by wykazać, że to właśnie właściciel albo najemca czy dzierżawca lokalu był podmiotem urządzającym gry hazardowe. Sprawy zazwyczaj trafiały do sądu i bardzo często kończyły się fiaskiem urzędów celnych.

 

Często przedsiębiorcy prowadzący sklepy, punkty usługowe czy placówki gastronomiczne przyjmowali linię obrony, w której tłumaczyli, że to nie oni prowadzą działalność zakazaną, a jedynie wynajmują innym podmiotom powierzchnię pod automaty, i to tamte podmioty prowadzą tą działalność i czerpią z tej działalności zyski. Zmiany w ustawie o grach hazardowych mają tą sytuację zmienić i ułatwić sprawy urzędom celnym.

 

Urzędy celne już od dłuższego czasu w efekcie przeprowadzonych kontroli w różnych placówkach z jackpot-281423_640branży m.in. gastronomicznej i hotelarskiej próbowały nakładać kary na właścicieli lokali, uzasadniając, że każdy kto wynajmuje powierzchnię pod automaty jest urządzającym gry w rozumieniu przepisów o grach hazardowych. Nie było to jednak potwierdzone przepisami prawa.

 

Zmiany wprowadzone od 1 stycznia 2017 roku powiększą Urzędom Celnym pole manewru, gdyż będą one już miały podstawę prawną do nakładania kar również na właścicieli lokali. Co więcej wysokość kary, którą można nałożyć za każdy nielegalny automat do gier znacznie wzrośnie, nie będzie to już dotychczasowa wysokość kary wynosząca 12 tys. zł, nowa wysokość kary wyniesie aż do 100 tys. zł.