toy-cash-register-942365__340

Kogo będzie dotyczyć wymiana kas fiskalnych w pierwszej kolejności? Jakie nowe obowiązki oraz nowe przywileje z tego powodu powstaną dla przedsiębiorców? O tym jakie plany są związane z wprowadzeniem nowych kas fiskalnych, pisze specjalista ds. podatków Elżbieta Sobów z Biura Rachunkowego Kierunek Zysk z Grodkowa.  

Projekt zmian

W marcu tego roku pisałam o zapowiadanych zmianach dla kas fiskalnych. Kilka dni temu opublikowano projekt noweli ustawy o podatku VAT dotyczący właśnie nowych kas fiskalnych. Projekt ukazał się na rządowej stronie centrum legislacji, ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Określono w nim procedurę wymiany kas fiskalnych oraz wymieniono podmioty, których ten obowiązek będzie dotyczył i w jakim terminie.

Dzięki nowym kasom fiskalnym online dane dot. transakcji automatycznie będą trafiać do bazy w Centralnym Repozytorium Kas. Stamtąd informacje będą mogły trafiać do Ministra Finansów, dyrektorów izb administracji skarbowej lub do naczelników urzędów skarbowych czy celno-skarbowych. Celem wprowadzenia nowych kas fiskalnych jest ograniczenie procederu polegającego np. na zbieraniu pozostawionych przez klientów paragonów a następnie na ich podstawie wystawianiu faktur zupełnie innemu podatnikowi, który to bezpodstawnie odliczał sobie później podatek VAT, oraz zaliczał nie swój wydatek w koszty działalności, uszczuplając w ten sposób swoje zobowiązania podatkowe.

Zgodnie z informacjami jakie posiada Ministerstwo Finansów dotyczy to głównie branży paliwowej i budowlanej. Nowe kasy fiskalne mają przede wszystkim uskutecznić kontrolę. Ustawodawca podkreśla, że nowy system gromadzenia danych będzie jednym z kluczowych narzędzi do walki z tzw. szarą strefą.

Kto musi wymienić kasy fiskalne?

Ogólnie wszyscy, początkowo jednak obowiązek stosowania kas on-line będzie dotyczył branż szczególnie narażonych na ryzyko nadużyć podatkowych. Ministerstwo za takie branże uważa: usługi motoryzacyjne i wulkanizacyjne, sprzedaż benzyny silnikowej, oleju napędowego, gazu przeznaczonego do napędu silników spalinowych, usługi gastronomiczne i budowlane, usługi fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, usługi w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania oraz usługi fitness.

Projekt przewiduje następujące terminy wymiany kas fiskalnych:

  • motoryzacyjne i wulkanizacyjne oraz sprzedawców paliw – od 1 stycznia 2019 r.,
  • gastronomiczne i budowlane – od 1 lipca 2019 r.,
  • fryzjerskie, kosmetyczne i kosmetologiczne, w zakresie krótkotrwałego zakwaterowania oraz fitness – od 1 stycznia 2020 r.

Ulga na zakup kasy

Zgodnie z przygotowanym projektem, podatnicy będą mogli otrzymać dopłatę do zakupu nowych kas fiskalnych. Będzie ona wynosić 90 proc. ceny zakupu z wyłączeniem podatku. Kwota ta nie może przekroczyć jednak 1000 złotych, zamiast obecnie 700 zł. Nie ma jednak nic za darmo. Dofinansowanie jest większe, ale trzeba wiedzieć, że idzie za tym wydłużenie z 3 do 4 lat terminu obowiązku zwrotu ulgi w przypadku zaprzestania prowadzenia działalności lub braku dokonania przeglądu kasy.

Wystawianie faktury na podstawie paragonu

Projekt przewiduje ponadto, że w przypadku sprzedaży zarejestrowanej za pomocą kasy rejestrującej, gdy nabywcą jest podatnik, fakturę będzie można wystawić jedynie w przypadku, gdy paragon zawierać będzie numer NIP tego podatnika. Zmiana ta, ma dodatkowo uniemożliwić wystawianie faktur na podstawie paragonów innym podatnikom niż tym, którzy faktycznie dokonali zakupu.

Projekt jest obecnie w fazie opiniowania, trzeba poczekać na uchwalenie proponowanych zmian przez sejm. Dopiero wtedy będziemy mieli pewność co do ostatecznego kształtu nowelizacji ustawy o VAT.

Z poważaniem

Elżbieta Sobów