heart-1966018__340

Od 1 kwietnia  2018 r. zgodnie z nowelizacją ustawy o podatku od towarów i usług zostaną wprowadzone  w życie nowe przepisy, które dodatkowo uszczelnią system podatkowy w naszym kraju. Jest to jednocześnie propozycja złożona w kierunku przedsiębiorców, którzy chcą w należyty sposób zabezpieczyć się przed przypadkowym  udziałem w podejrzanych, bezprawnych praktykach innych podmiotów.

Czym jest podzielona płatność w VAT czyli tak zwany split payment?

Mechanizm podzielonej płatności oznacza, iż  kupujący będzie dokonywał płatności za zakup towaru bądź usługi na zwykły rachunek bankowy sprzedawcy, tylko kwoty netto. Natomiast równowartość podatku od towarów i usług przekaże na specjalne subkonto – rachunek VAT. Mechanizm ten będzie można zastosować zarówno do regulowania całości zobowiązań oraz  ich części. Według projektu organy podatkowe nie będą miały dostępu do konta VAT i nie będą mogły samodzielnie dokonywać na  nich transakcji finansowych. Środki finansowe  zgromadzone na rachunku Vat będą własnością sprzedawcy, ale dostęp do nich będzie ograniczony. Wobec tego  z rachunku VAT podatnik będzie mógł opłacać: VAT naliczony – na vat-owski rachunek innego kontrahenta, VAT należny – do urzędu skarbowego, na podstawie złożonej deklaracji VAT 7 . W sytuacji kiedy podatnik  zdecyduje się na zwrot różnicy podatku na rachunek VAT, wówczas taki zwrot będzie dokonany w przyspieszonym terminie 25 dni. Dzięki podzielonej płatności organy podatkowe będą miały możliwość lepszej i szybszej weryfikacji podatnika, czy lojalnie rozlicza się ze swoich zobowiązań w VAT.  Według Ministerstwa Finansów split payment jest  jednym z ważniejszych rozwiązań w przeciwdziałaniu nadużyciom i oszustwom podatkowym, ponieważ eliminuje  ryzyko znikania podatników wraz z zapłaconym im przez kontrahentów, a nieodprowadzonym podatkiem VAT. Mechanizm ten   bardzo mocno utrudnia powstawanie nadużyć już na etapie samej transakcji. Jednocześnie zapewnia lepszą przejrzystość rozliczeń VAT-owskich i przeciwdziała wyprowadzaniu pieniędzy za granicę. Nowe przepisy  będą stosowane tylko w odniesieniu do transakcji dokonywanych na rzecz innych podmiotów gospodarczych i będą też dobrowolne, czyli to podatnik będzie decydował o zastosowaniu podzielonej płatności.

Z pewnością wielu z nas zastanawia się kto zapłaci za założenie dodatkowego rachunku VAT. Otóż na chwilę obecną otwarcie i prowadzenie nowego rachunku nie będzie generowało dodatkowych opłat dla przedsiębiorców. Banki będą mogły jedynie pobierać opłaty za dokonywanie przelewów w podzielonej płatności. Nie będzie jednak mogła być wyższa od opłaty za dokonanie tradycyjnego przelewu na koncie podstawowym podmiotu gospodarczego. Każdy podatnik, który jest Vat – owcem ma otrzymać dodatkowy rachunek , przeznaczony specjalnie dla podatku od towarów i usług, niezależnie od tego czy dany podmiot będzie miał zamiar korzystać z metody split payment, czy też nie. Bowiem nowe przepisy nakładają na banki i SKOK-i obowiązek założenia wszystkim podatnikom VAT dodatkowych rachunków.

Jeśli będą Państwo potrzebować dodatkowych informacji w tym zakresie cały zespół Biura Rachunkowego Kierunek Zysk z Grodkowa chętnie służy swoją pomocą.

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową pod adresem kontakt@proconsilio.pl lub telefonicznie pod numerem 77 4142038.

 

Z wyrazami szacunku,

Iwona Biesaga