Mały ZUS – małe chorobowe !

Oszczędności w kwestii kosztów to ważna rzecz, zwłaszcza dla nowych przedsiębiorstw. Oszczędność często decyduje o tym, czy firma przetrwa pierwsze miesiące działalności, czy też nie. Warto jednak pamiętać, że małe składki ZUS to bardzo małe chorobowe. Jak małe? Szczegółowo opisuje to Elżbieta Sobów z Biura Rachunkowego Kierunek Zysk z Grodkowa. 

Wiele osób rozpoczynając działalność gospodarczą z oczywistych względów ekonomicznych decyduje się na tzw. mały ZUS. Nowego przedsiębiorcę zmusza do tego brak środków finansowych na pokrycie wszystkich kosztów, które pojawiają się zaraz na starcie prowadzenia swojego nowego biznesu. Na początku zazwyczaj jest wiele kosztów mało przychodów. Trzeba nową firmę zareklamować na rynku, wynająć odpowiednie pomieszczenie, zakupić niezbędne wyposażenie, sprzęt, samochód, czasem zatrudnić pracownika. To wszystko wiele kosztuje gdy do tego dochodzi jeszcze składka ZUS, którą należy płacić niezależnie od tego czy dochód w firmie jest czy nie. Nowi przedsiębiorcy chętnie więc korzystają z ulgi w postaci tzw. małego ZUS-u.

Warto jednak pamiętać, że jak wszystko, to również ma swoje dobre i złe strony. Zaletą takiego rozwiązania jest mniejszy wydatek w sytuacji gdy koszty nam się mnożą, a z przychodami na początku biznesu jest krucho. Dlatego aby zwiększyć swoje szanse ograniczamy koszty gdzie tylko możemy. Trzeba jednak pamiętać, że decydując się na niski ZUS otrzymamy również niskie świadczenia chorobowe, o czym wielu przedsiębiorców nie pamięta. Obecnie podstawa do chorobowego dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą to 2557,80 zł przy pełnym ZUS-ie, a przy tzw. niskim podstawa do chorobowego to 600,00 zł. W zależności, którą z tych podstaw wybraliśmy, tak będziemy mieli wypłacane chorobowe.

Podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi średnia z miesięcy poprzedzających miesiąc powstania niezdolności do pracy. Podstawa wymiaru składek ustalana jest jako średnia z ostatnich 12 miesięcy lub z miesięcy prowadzenia działalności gospodarczej jeżeli okres jej prowadzenia jest krótszy niż 12 miesięcy, pomniejszona o wskaźnik w wysokości 13,71%.

Podstawa do chorobowego w 2017 roku wynosi 600,00 zł – 13,71% czyli 517,74 zł.

Miesięczna kwota zasiłku chorobowego stanowi 80% tak wyliczonej podstawy (a w przypadku gdy choroba przypada na okres ciąży – 100%). Tak więc przy niskim ZUS-ie możemy liczyć na 80% kwoty 517,74 zł, a to wynosi 414,19 zł za cały miesiąc!!! Natomiast w przypadku chorobowego ciężarnej otrzymamy 517,74 zł. Za każdy dzień choroby przysługuje 1/30 lub 1/31 tak obliczonej kwoty, w zależności od ilości dni w miesiącu.

Trzeba mieć świadomość, że w przypadku dłuższej choroby, gdy nie będziemy mogli prowadzić działalności, bo nie zatrudniamy pracowników, pracujemy na tzw. samozatrudnieniu, przyjdzie nam utrzymywać się z takich właśnie pieniędzy, czyli w 2017 roku za 414,19 zł na miesiąc.

Wszystkim świeżo upieczonym przedsiębiorcom na niskim ZUS-ie życzę dużo zdrowia.

Z poważaniem,

Elżbieta Sobów.