Kasy fiskalne – jakie sankcje grożą za ich brak?

Podatnicy zobowiązani, zgodnie z ustawą o podatku VAT do ewidencjonowania sprzedaży przy użyciu kasy fiskalnej, którzy przegapili termin jej instalacji, powinni mieć świadomość, jakie kary za to im grożą. O tym, na jakie konsekwencje mogą być narażeni przedsiębiorcy piszą pracownicy biura rachunkowego Kierunek Zysk w Grodkowie.

Pierwsza negatywna konsekwencja to utrata prawa do ulgi z tytułu zakupu tej kasy, kolejna konsekwencja to kara wymierzona na podstawie Kodeksu karnoskarbowego lub/i sankcja w wysokości 30 % podatku naliczonego od zakupów, które potem posłużyły sprzedaży niezewidencjonowanej za pomocą kasy fiskalnej.

Utrata ulgi

Pierwsza konsekwencja niepodlegająca dyskusji, to utrata prawa do ulgi przy zakupie kasy fiskalnej. W ustawie o podatku od towarów i usług czytamy, że ulgę na zakup kasy fiskalnej mogą odliczyć Ci podatnicy, którzy rozpoczęli ewidencjonowanie sprzedaży na kasie fiskalnej w obowiązujących terminach. Co oznacza, iż podatnicy, którzy tego terminu nie dotrzymali tracą prawo do skorzystania z ulgi przy zakupie kasy fiskalnej. I tu już za wiele nie zmienimy.

Mandat czy sankcja?

Niedopełnienie obowiązków dot. instalacji, zgłoszenia i używania kasy fiskalnej do ewidencjonowania sprzedaży grozi nałożeniem na przedsiębiorcę sankcji karnych.

Kodeks karnoskarbowy przewiduje dwie możliwości sankcji:

  1. Podatnik, który nie wystawia faktury lub rachunku lub wystawia je w sposób wadliwy, podlega karze grzywny do 180 stawek dziennych.
  2. Takiej samej karze podlega przedsiębiorca, który dokonuje sprzedaży z pominięciem kasy fiskalnej albo nie wyda paragonu potwierdzającego dokonaną sprzedaż.

Należy pamiętać, że uchybienie obowiązkom fiskalizacji sprzedaży (oczywiście jeżeli, nie jesteśmy z tych obowiązków zwolnieni), będzie traktowane jako przestępstwo skarbowe. A tym samym należy rozumieć, że naraża to przedsiębiorcę na karę grzywny w stawkach dziennych, a nawet kara ograniczenia lub pozbawienia wolności.

Zgodnie z przepisami stawki dzienne nie mogą być niższe niż jedna trzydziesta części minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w danym roku, oraz nie powinna być wyższa od jej czterystu krotności.

Z drugiej strony konsekwencje mogą spotkać przedsiębiorcę z mocy ustawy o podatku od towarów i usług. W ustawie tej znajduje się bowiem zapis, który mówi, że naruszenie obowiązków wymienionych powyżej powoduje ustalenie przez naczelnika urzędu skarbowego lub organu kontroli skarbowej dodatkowego zobowiązania podatkowego w wysokości odpowiadającej 30% kwoty podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług. Zobowiązanie to jest ustalane za okres do momentu rozpoczęcia stosowania kasy fiskalnej.

Wymiar grzywien w 2017 r. za przestępstwo skarbowe
Granice stawki dziennej 66,66 zł – 26.664 zł
Minimalna grzywna 666,60 zł
Maksymalna grzywna 19.198.080 zł

 

Podsumowując, są więc dwie możliwości, które może zastosować organ podatkowy. Podatnik może zostać ukarany zgodnie z Kodeksem karnym skarbowym albo zgodnie z ustawą o podatku VAT. Radzimy więc ze szczególną uwagą zająć się sprawą instalacji kasy fiskalnej w obowiązującym terminie, tak by nie narażać siebie i swojej firmy na bardzo nieprzyjemne konsekwencje wynikające z przepisów podatkowych.

 

Jeżeli chcesz rozpocząć działalność gospodarczą i chcesz uniknąć negatywnych konsekwencji, jakie może za sobą nieść nieodpowiednie przygotowanie Twojego biznesu w kwestiach podatkowych, zapraszamy do współpracy z naszym biurem rachunkowym Kierunek Zysk w Grodkowie. Zapraszamy do kontaktu drogą mailową pod adresem kontakt@proconsilio.pl lub telefonicznie pod numerem 77 4142038.