Kontrole skarbowe po nowemu!

Od 01 marca 2017 r. mamy duże zmiany w zakresie uprawnień pracowników Krajowej Administracji Skarbowej (KAS), dawniej Urzędów Skarbowych. Warto wiedzieć, że wprowadzona rewolucja w tym zakresie pozwala na kontrole skarbową bez zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli celno-skarbowej, pozwala na przeszukanie prywatnego mieszkania czy domu przedsiębiorcy, jeśli jest tam prowadzona działalność gospodarcza. Mogą w trakcie prowadzonych czynności sprawdzać dosłownie wszystkie pomieszczenia oraz dokumenty, w tym także rzeczy osobiste przedsiębiorcy i jego rodziny.

 

Urzędnicy skarbowi od 1 marca 2017 r. nie będą zawiadamiać przedsiębiorcy o zamiarze wszczęcia kontroli celno-skarbowej, podatnik dowie się o kontroli w chwili doręczenia upoważnienia do jej przeprowadzenia. Kontrolę taką będzie można również rozpocząć na podstawie okazanej legitymacji służbowej w przypadku, gdy kontrolujący będzie miał podejrzenia, że nie są przestrzegane przepisy a jego zdaniem okoliczności uzasadniają niezwłoczne przeprowadzenie takiej kontroli celno-skarbowej. Najwięcej kontrowersji budzi jednak art. 77 ustawy o KAS, gdzie jest upoważnienie kontrolujących do przeszukania, które może być prowadzone bez wcześniejszej zgody prokuratora, który to wyda ocenę tych działań dopiero po dokonaniu przeszukania. Wynika z tego jednoznacznie, że będzie można dokonać przeszukania mieszkania, domu, posesji bez zgody prokuratora. W przypadku, gdyby później prokurator uznał to przeszukanie za bezzasadne, wówczas zebrane dowody, dokumenty w trakcie tych czynności nie zostaną wykorzystane w trakcie kontroli. Pytanie jest jednak takie, co się stanie z dokumentami zebranymi w trakcie takiego przeszukania?

Obecnie kontrolerzy mają uprawnienia do przeprowadzenia kontroli w „każdym istotnym miejscu” czyli w miejscu prowadzenia działalności gospodarczej, ale i też w miejscu przechowywania ksiąg, w mieszkaniu przedsiębiorcy, u jego kontrahentów. Wszędzie tam, gdzie kontrolujący uzna za istotne z punktu widzenia wszczętej kontroli celno-skarbowej. Przeszukaniu mogą podlegać wszystkie pokoje w mieszkaniu przedsiębiorcy, jeśli tam ma np. zarejestrowaną działalność, a więc np. sypialnie, pokoje dziecięce. Wprowadzone zmiany znoszą terytorialność postępowań, co oznacza, że różne urzędy będą prowadzić kontrolę u podatnika w obrębie jednego województwa.

Rozpoczęta kontrola celno-skarbowa zgodnie za art. 63 ustawy o KAS nie może trwać dłużej niż 3 miesiące. Jest jednak przepis, na podstawie którego kontrola zostanie przedłużona. Wystarczy zawiadomić pisemnie kontrolowanego, podać w zawiadomieniu przyczyny przedłużenia terminu zakończenia kontroli i wskazać nowy termin jej zakończenia.

W trakcie postępowania kontrolnego urzędnicy będą mieli prawo żądać dostępu do akt, ksiąg oraz dokumentów z okresu, który nie został objęty kontrolą. Mogą więc żądać właściwie każdego dokumentu, z każdego okresu.

Za korzystną zmianę trzeba uznać przepis wprowadzony art. 62 ust. 4 ustawy o KAS, dzięki któremu kontrolowanemu przysługuje w terminie 14 dni od dnia doręczenia upoważnienia do przeprowadzenia kontroli celno-skarbowej uprawnienie do skorygowania deklaracji w zakresie objętym tą kontrolą. Oznacza to, że będzie mógł to zrobić i na początku kontroli, i po wręczeniu wyników kontroli.

Zgodnie z art. 83 ustawy o KAS, w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości, zakończona kontrola celno-skarbowa przekształca się w postępowanie podatkowe, jeżeli kontrolowany nie złożył korekty deklaracji albo organ nie uwzględnił złożonej korekty deklaracji. Przekształcenie kontroli w postępowanie podatkowe następuje z dniem doręczenia kontrolowanemu postanowienia o przekształceniu, na które nie służy zażalenie.

Generalnie zostało wprowadzonych sporo nowych uprawnień dla urzędników Krajowej Administracji Skarbowej. Z jednej strony trudno się temu dziwić, bowiem przestępcy podatkowi, aby zostali przyłapani na swoim procederze, nie mogą być przecież wcześniej informowani o planowanych kontrolach, a urzędnicy nie mogą być sztucznie ograniczani w trakcie prowadzonych postępowań skarbowych. Muszą mieć możliwości do sprawdzenia czy dana osoba prowadzi swoją działalność zgodnie z prawem czy je łamie. Warto pamiętać, że te kontrole prowadzone są również w trosce o tych przedsiębiorców, którzy uczciwie płacą podatki i ciężko pracując nie mają możliwości wygrać konkurencji z nieuczciwymi przedsiębiorcami. Od tego są właśnie urzędy skarbowe, które muszą stać na straży przestrzegania prawa. Życzę tylko sobie i wszystkim innym przedsiębiorcom, aby nowe uprawnienia, które zostały nadane kontrolującym były wykorzystywane rozważnie i tylko w uzasadnionych przypadkach, by nie były nadużywane dla realizacji mniej wzniosłych celów jak troska o uczciwych przedsiębiorców.

 

Jeśli będą Państwo potrzebować dodatkowych informacji cały zespół Biura Rachunkowego Kierunek Zysk z Grodkowa chętnie służy swoją pomocą.

Zapraszamy do kontaktu drogą mailową pod adresem kontakt@proconsilio.pl lub telefonicznie pod numerem 77 4142038.

 

Z wyrazami szacunku,

Elżbieta Sobów.